Kurs ADR podstawowy – czy jest on skierowany do mnie?
Kurs ADR podstawowy obejmuje szereg tematów, związanych z bezpiecznym transportem substancji niebezpiecznych drogą lądową. W trakcie kursu omawiane są szczegółowo zagadnienia, takie jak:
Podstawowe informacje, dotyczące ADR
- Wprowadzenie do umowy ADR.
- Definicje i klasyfikacja substancji niebezpiecznych.
Znakowanie opakowań, oznaczenie pojazdów i dokumentacja
- Znaki ostrzegawcze i etykiety na opakowaniach.
- Oznaczenia pojazdów, przewożących substancje niebezpieczne.
- Dokumentacja i formalności, związane z transportem towarów niebezpiecznych.
Pakowanie i zabezpieczanie substancji niebezpiecznych
- Zasady prawidłowego pakowania i zabezpieczania substancji niebezpiecznych.
- Rodzaje opakowań, stosowanych do przewozu niebezpiecznych towarów.
Procedury awaryjne
- Sposoby postępowania w przypadku wycieku, pożaru lub innych awaryjnych sytuacji, które mogą się wydarzyć podczas transportu substancji niebezpiecznych.
- Zasady używania środków ochrony osobistej.
Zagadnienia prawne
- Znajomość krajowych i międzynarodowych przepisów, dotyczących transportu towarów niebezpiecznych.
- Konsekwencje naruszenia przepisów.
Zachowanie zasad bezpieczeństwa w czasie transportu i techniki prowadzenia pojazdu
- Zasady bezpiecznej jazdy w trakcie przewozu substancji niebezpiecznych.
- Techniki postępowania w różnych warunkach drogowych.
Egzamin teoretyczny i praktyczny
- Egzamin sprawdzający wiedzę teoretyczną.
- Egzamin, obejmujący sprawdzenie umiejętności praktycznych, związanych z bezpiecznym transportem substancji niebezpiecznych.
Po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu uczestnicy otrzymują zaświadczenie ADR, potwierdzające, że uzyskali odpowiednie kwalifikacje do przewozu substancji niebezpiecznych drogą lądową. Warto pamiętać, że dokument ten jest ważny przez określony czas, po którym konieczne jest odnowienie poprzez dodatkowe szkolenia.
- Poszukujesz uprawnionej jednostki do przeprowadzenia kursu ADR dla kierowców?
—
Jakie uprawnienia uzyskuje kierowca, który ukończył kurs ADR podstawowy i dla kogo jest on przeznaczony?
Kurs ADR podstawowy przewidziany jest dla kierowców zawodowych. Jego ukończenie, a następnie zdanie egzaminu, pozwala uzyskać uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych wszystkich klas, z wyjątkiem przewozów cysternami oraz przewozów towarów, należących do klasy 1 (wybuchowe) i klasy 7 (promieniotwórcze).
Aby uzyskać wymagane uprawnienia, należy: ukończyć kurs, złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin, uzyskać wymagane zaświadczenie, o czym poniżej.
Kurs ADR podstawowy – rodzaje
- Kurs początkowy, przeznaczony dla kierowców, którzy nigdy wcześniej nie posiadali uprawnień ADR lub których posiadane uprawnienia wygasły (ważność uprawnień wynosi 5 lat od daty egzaminu). W przypadku kursu początkowego możemy mieć do czynienia z:
- Kursem początkowym podstawowym, w którym mogą wziąć udział kierowcy, ubiegający się po raz pierwszy o wydanie zaświadczenia ADR, którzy ukończyli 21 lat i posiadają prawo jazdy odpowiedniej kategorii
- Kursem początkowym specjalistycznym, przeznaczonym dla kierowców, którzy ukończyli z wynikiem pozytywnym kurs podstawowy
- Kurs doskonalący, na który zapisać się mogą kierowcy, posiadający jeszcze ważne uprawnienia podstawowe ADR przed upływem terminu ich ważności. Podobnie jak w przypadku kursu początkowego, także i kurs doskonalący dzieli się na podstawowy i specjalistyczny. W kursach tych mogą wziąć udział kierowcy, posiadający wymagane przepisami zaświadczenie ADR w roku poprzedzającym datę upływu ich ważności, którzy ukończyli odpowiedni rodzaj kursu początkowego.
—
Kurs ADR podstawowy – przebieg kursu, czas trwania i cena
Kurs ADR podstawowy trwa 18 godziny zajęć teoretycznych i 1 godzinę zajęć praktycznych.
Kurs podstawowy doskonalący trwa 16 godzin zajęć teoretycznych i 2 godziny zajęć praktycznych.
Kierowcy, którzy ukończą kurs mogą przystąpić do specjalnego egzaminu ADR, a po jego pozytywnym złożeniu mogą uzyskać zaświadczenie ADR, które potwierdza, iż posiadają oni wymagane do transportu towarów niebezpiecznych uprawniania.
Kurs ADR podstawowy – cena
Kurs ADR podstawowy – cena wynosi 650 zł.
Kto jest organizatorem?
Organizatorem kursu musi być uprawniona do tego jednostka, jak np. firma DIS, która organizuje kursy ADR dla kierowców na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego.
Kursy mogą odbywać się w siedzibie firmy – ul. Działkowa 28, Warszawa (Włochy-Okecie) lub w innym umówionym miejscu.
W czasie trwania kursu w siedzibie firmy DIS uczestnik ma zagwarantowane:
• testy próbne,
• kawę i herbata
Formularz zgłoszenia na kurs: DIS_kierowcy_zgłoszenie na kurs ADR
—
Czy można odbyć kurs ADR podstawowy online?
Kurs ADR podstawowy online niestety nie jest możliwy do zrealizowania dla kierowców. Wynika to z odpowiednich regulacji prawnych. Tego typu kursy mogą odbywać się wyłącznie w formie stacjonarnej, podobnie jak specjalny egzamin, który poprzedza wydanie zaświadczenia ADR.
W formule online mogą natomiast odbywać się szkolenia stanowiskowe ADR. Nie są one jednak przeznaczone dla kierowców, ale dla pracowników, którzy na co dzień mają kontakt z substancjami niebezpiecznymi, jednakże nie uczestniczą bezpośrednio w ich transporcie. Są to np. magazynierzy, spedytorzy, logistycy, a także osoby zajmujące się pakowaniem i ładowaniem towarów oraz przygotowywaniem ich do transportu.
Podsumowanie
Kurs ADR podstawowy wymagany jest dla wszystkich kierowców, którzy uczestniczą w transporcie materiałów niebezpiecznych drogach lądowymi na terenie Unii Europejskiej. Obejmuje on szereg usystematyzowanych zagadnień, które są niezbędne do tego, aby w sposób bezpieczny transportować tego typu substancje. Kurs ADR podstawowy dzieli są na kurs początkowy i doskonalący, a oba te rodzaje kursu rozróżniają dodatkowo kurs podstawowy i specjalistyczny. Ten kurs ADR dla kierowców może odbywać się wyłącznie w formule stacjonarnej i musi zostać przeprowadzony przez uprawnioną w danym województwie jednostkę. Kończy się egzaminem, a po jego pozytywnym złożeniu wydaniem stosownego zaświadczenia, które potwierdza posiadanie przez kierowcę wymaganych uprawnień.