Zaświadczenie ADR – dokument, który potwierdza uprawnienia do przewozu materiałów niebezpiecznych
Zaświadczenie ADR – o przeszkoleniu kierowcy
Zaświadczenie ADR to obowiązkowy dokument, który potwierdza, że dany kierowca został przeszkolony oraz posiada wymagane uprawnienia do przewozu materiałów niebezpiecznych.
Tylko ważne zaświadczenie ADR uprawnia kierowcę pojazdu do przewozu towarów niebezpiecznych po drogach lądowych.
Kto może uzyskać zaświadczenie ADR i przewozić materiały niebezpieczne
Dokument może zostać wydany osobie, która:
- ma ukończone 21 lat (nie dotyczy kierowców pojazdów należących do wojska)
- posiada prawo jazdy odpowiedniej kategorii (kat. B lub kat. C – przewóz w cysternach)
- ukończyła odpowiedni kurs ADR
- zdała egzamin kończący kurs ADR (początkowy albo doskonalący).
Co zrobić, aby uzyskać wymagane zaświadczenie ADR
1. ukończyć kurs ADR
Należy zapisać się i ukończyć specjalistyczny kurs ADR dla kierowców, który przeprowadzony zostanie przez podmiot, posiadający stosowne uprawnienia w tym zakresie – jednostkę szkoleniową, zarejestrowaną w Urzędzie Marszałkowskim.
Jednocześnie wykaz osób przeprowadzających kursy ADR – doradców ADR – dostępny jest na stronach internetowych Transportowego Dozoru Technicznego (TDT). Organizator kursu musi być wpisany do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa.
Firmy doradczo-szkoleniowe, prowadzące kursy ADR dla kierowców prowadzą nabór uczestników na specjalistyczne szkolenia według własnych zasad (np. on-line) oraz samodzielnie określają sposób i terminy płatności za kurs.
Znaczenie ma także rodzaj kursu, który należy ukończyć:
- Kurs ADR początkowy – przewidziany jest dla osób, które ubiegają się o wydanie zaświadczenia ADR po raz pierwszy
- Kurs doskonalący ADR – przewidziany jest dla osób ubiegających się o przedłużenie zaświadczenia ADR.
Po ukończeniu kursu ADR należy zdać egzamin przed komisją powołaną przez marszałka województwa.
2. złożyć egzamin przed powołaną komisją
Po ukończeniu kursu ADR, w terminie do 6 miesięcy od jego zakończenia, należy złożyć egzamin przed komisją egzaminacyjną. W tym terminie należy zdać również ewentualne egzaminy poprawkowe.
Do egzaminu przystąpić może kierowca, który:
- posiada zaświadczenie o ukończeniu kursu ADR;
- wypełnił formularz zgłoszeniowy.
Egzamin kończący kurs ADR przeprowadza komisja egzaminacyjna, powołana przez marszałka województwa, składająca się z dwóch osób. Ma on formę pisemnego testu i składa się z pytań jednokrotnego wyboru z trzema możliwymi odpowiedziami.
Aby skutecznie złożyć egzamin, należy udzielić minimum 2/3 poprawnych odpowiedzi z każdego zdawanego testu.
W ciągu 3 dni od zdania egzaminu, przewodniczący komisji przekazuje informacje o tym marszałkowi województwa, który wydaje następnie zaświadczenie ADR.
3. uiścić wymaganą opłatę
Następnie należy wnieść opłatę w wysokości 50,50 zł na konto wskazane przez urząd marszałkowski. 50 złotych to koszt wydania zaświadczenia ADR, natomiast 50 groszy przeznaczone jest na pokrycie kosztów działania centralnej ewidencji kierowców (CEPiK).
4. uzyskać zaświadczenie ADR
Na podstawie protokołu z egzaminu oraz formularza zgłoszeniowego marszałek województwa wydaje zaświadczenie ADR, w terminie 7 dni od dnia zdania egzaminu.
Dokument można otrzymać pocztą na swój adres zamieszkania, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru lub odebrać osobiście w urzędzie marszałkowskim, o ile zostanie to wcześniej w zgłoszone w urzędzie.
Zaświadczenie ADR jest spersonalizowanym dokumentem, specjalnie zabezpieczonym przed podrobieniem. Wykonane zostało z tworzywa sztucznego, a na jego blankiecie znajdują się m. in.: zdjęcie i wzór podpisu, PESEL, data urodzenia i inne informacje o kierowcy.
Zaświadczenie ADR jest ważne przez 5 lat, licząc od dnia zdania egzaminu.
Marszałek województwa prowadzi ewidencję wydanych doukmentów oraz przekazuje dane kierowcy do centralnej ewidencji kierowców (CEPiK).
Podsumowanie
Aby móc przewozić towary niebezpieczne drogą lądową, należy zdobyć wymagane uprawnienia w tym zakresie.
Niezbędny dokument, który musi posiadać każdy kierowca przewożący materiały niebezpieczne drogami lądowymi to zaświadczenie ADR.
Posiadanie dokumentu może podlegać kontroli przez uprawnione jednostki, a kara za jego brak to 2000 złotych.
Do uzyskania dokumentu niezbędne jest ukończenie kursu ADR, a następnie złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu kończącego kurs ADR.