Kurs ADR cysterny – jakie specjalistyczne uprawnienia dzięki niemu uzyskasz?
Kurs ADR cysterny to specjalistyczne szkolenie, które odnosi się do transportu wszystkich materiałów niebezpiecznych, określonych w kursie ADR podstawowym, z ukierunkowaniem na ich przewóz w cysternach.
Jest to zatem rozszerzenie kursu podstawowego o dodatkowe, specjalistyczne informacje, które przeznaczone są dla kierowców, przewożących materiały niebezpieczne w cysternach.
Jakie zagadnienia obejmuje specjalistyczny kurs ADR cysterny?
Szkolenie obejmuje zagadnienia, takie jak m. in.:
Kwestie prawne
Uwarunkowania zawarte w umowie ADR oraz krajowe regulacje, dotyczące transportu substancji niebezpiecznych.
Klasy niebezpieczeństwa
Charakteryzacja różnych klas niebezpieczeństwa, związanych z transportem towarów niebezpiecznych oraz zachowanie odpowiednich środków ostrożności przy ich przewozie.
Oznakowanie cystern
Zasady oznaczania cystern, etykietowanie przewożonych substancji niebezpiecznych i interpretacja poszczególnych oznaczeń.
Zabezpieczanie ładunku
Techniki i zasady zabezpieczania ładunku w cysternie, w celu prewencji i zapobiegania wypadkom.
Postępowanie w przypadku awarii
Procedury postępowania w przypadku wypadków, awarii lub wycieku substancji niebezpiecznych.
Jak przebiega egzamin po zakończeniu kursu ADR cysterny?
Specjalistyczny kurs na cysterny kończy się egzaminem, który sprawdza zdobyte przez kierowców umiejętności w obszarze transportu substancji niebezpiecznych, przewożonych w cysternach. Jest to egzamin państwowy, który przeprowadza komisja egzaminacyjna, powołana przez marszałka województwa. Organizowany jest on w uprawnionej jednostce, w której odbywało się szkolenie. Składa się z 18 pytań testowych jednokrotnego wyboru, a do jego pozytywnego złożenia wymagane jest, aby udzielić poprawnej odpowiedzi na co najmniej 12 pytań.
Kto może przystąpić do specjalistycznego kursu ADR na przewóz w cysternach?
Do kursu ADR na cysterny mogą przystąpić kierowcy, którzy ukończyli kurs ADR podstawowy. Zwykle zdarza się zatem, że uprawnione jednostki szkoleniowe, organizujące kurs ADR na cysterny, organizują jednocześnie kurs ADR podstawowy, po to, aby kursanci, którzy są zainteresowani kursem ADR cysterny, mogli jednocześnie ukończyć oba szkolenia.
Aby wziąć udział w specjalistycznym kursie ADR na cysterny kierowca musi:
- mieć ukończone 21 lat
- posiadać co najmniej prawo jazdy kat. B
- ukończyć wcześniej kurs ADR podstawowy
Aby uzyskać wymagane uprawnienia, kursant następnie musi złożyć z wynikiem pozytywnym wspomniany egzamin ADR, który następnie daje mu podstawę do wystąpienia o wydanie stosownego zaświadczenia ADR. Dopiero ten dokument potwierdza wymagane uprawnienia do transportu materiałów niebezpiecznych w cysternach.
Jakie uprawnienia uzyskuje kierowca, który ukończył kurs ADR na cysterny?
Kurs ADR na przewóz w cysternach przewidziany jest dla kierowców zawodowych, którzy ukończyli wcześniej kurs ADR podstawowy. Jego ukończenie, a następnie zdanie egzaminu, pozwala uzyskać stosowne zaświadczenie ADR, które uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych w cysternach. Nie obejmuje ono jednak przewozu towarów, należących do klasy 1 (wybuchowe) i klasy 7 (promieniotwórcze), dla których należy ukończyć osobne kursy.
Kurs ADR cysterny – cena, liczba godzin, materiały i organizator szkolenia
Kurs ADR na cysterny trwa 13 godzin zajęć teoretycznych i 1 godzinę zajęć praktycznych.
Cena kursu ADR na cysterny wynosi 450 zł.
W przypadku, kiedy kursant nie posiada kursu ADR podstawowego, musi także doliczyć koszt odbycia tego szkolenia.
Dodatkowo pobierana jest oplata w wysokości 50 zł za wydanie zaświadczenia.
Organizatorem szkolenia jest uprawniona jednostka – firma DIS.
W czasie trwania kursu uczestnik ma zagwarantowane:
- testy próbne,
- kawę i herbatę
Aby zapisać się na kurs ADR cysterny, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest przesłanie wypełnionego formularza na adres e-mail: biuro@dis24.pl oraz dokonanie opłaty na konto bankowe firmy DIS.
Podsumowanie
Kurs ADR na cysterny jest szkoleniem specjalistycznym, które pozwala uzyskać uprawnienia do przewozu materiałów niebezpiecznych w cysternach. Szkolenie musi zostać zorganizowane przez uprawnioną jednostkę, a kursant musi posiadać ukończony wcześniej kurs ADR podstawowy lub odbyć oba te szkolenia w ramach jednego pakietu szkoleń, organizowanych przez jednostkę, która posiada nadane przez marszałka województwa uprawnienia do przeprowadzania kursów ADR dla kierowców.